Audyt finansowy, nazywany też rewizją finansową, najczęściej kojarzy się z procesem badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, czyli niezależnego specjalistę z uprawnieniami. Celem audytu finansowego jest weryfikacja prawidłowości sprawozdania sporządzonego przez podmiot oraz wykrycie ewentualnych zniekształceń, które mogłyby by istotnie zniekształcić sprawozdanie dla jego odbiorców. Informacje i wnioski, które ustalił biegły rewident powinny znaleźć się w opinii zawartej w sprawozdaniu z badania sporządzanym na podstawie przeprowadzonych czynności. Dokumenty te pozwalają wypełnić obowiązek nakładany przez ustawę o rachunkowości, ale stanowią też doskonałe źródło informacji na temat sytuacji, w jakiej znajduje się dany podmiot. Dlatego też na badanie sprawozdania finansowego decydują się nie tylko te podmioty które mają taki obowiązek, ale też jednostki, które chcą uzyskać zapewnienie, iż system finansowy, system rachunkowości funkcjonuje w sposób prawidłowy. Podmioty zobowiązane do badania swoich sprawozdań zostały wskazane w art. 64 ustawy o rachunkowości. Warto pamiętać, iż badaniu podlegają również organizacje pożytku publicznego, jeśli spełnią warunki określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2018 r. w sprawie obowiązku badania sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2148)
Warto jednak zacząć postrzegać audyt finansowy nie tylko jako czynność polegającą na badaniu sprawozdań finansowych.
Audyt finansowy nie musi oznaczać wyłącznie badania sprawozdania finansowego w rozumieniu art. 64-67 ustawy o rachunkowości. Może on również dotyczyć weryfikacji jedynie wybranych danych lub zagadnień finansowych – przed sporządzeniem sprawozdania finansowego albo po jego sporządzeniu a przed zatwierdzeniem. Celem audytu finansowego powinno być uzyskanie przez jednostkę obiektywnej, niezależnej oceny zarówno jej sprawozdania finansowego lub wybranych danych finansowych. Warto przed badaniem sprawozdania finansowego sprawdzić jakieś wybrane elementy z systemu rachunkowości, czy też sposób ujmowania zdarzeń gospodarczych w księgach, czy też zgodność zapisów w księgach z dokumentami źródłowymi.
Korzyści płynące z korzystania z usług Audytora w zakresie audytu finansowego
Dokładność i Wiarygodność: Audytor pomaga zapewnić dokładność i wiarygodność finansowych sprawozdań poprzez badanie ksiąg i dokumentów źródłowych także przez sporządzeniem sprawozdania. Rzetelność danych finansowych powinna być kluczowym elementem .
Odkrywanie Błędów: Audytorzy mogą wykrywać błędy i nieprawidłowości w dokumentach źródłowych – rachunkach, fakturach, notach itp., co pozwala szybko reagować i korygować ewentualne problemy.
Zgodność z Przepisami: Audytorzy pomagają upewnić się, że firma działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i regulacjami finansowymi.
Korzyści płynące z usług audytora w zakresie audytów finansowych przekładają się na poprawę zarządzania, większe zaufanie odbiorców zewnętrznych oraz skuteczniejsze podejmowanie decyzji.
Wnioski audytu mają ogromne znaczenie dla solidnej podstawy finansowej firmy. Gdy dążysz do dokładności, wiarygodności i zgodności z przepisami, warto skonsultować się z ekspertami.
Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o tym, jak kancelaria może pomóc Twojej firmie/organizacji zapewnić prawidłowość sporządzanego sprawozdania finansowego oraz rzetelność systemu rachunkowości.