Tworzenie Wspólnoty Mieszkaniowej
Tworzenie wspólnoty rozpoczyna się od zainteresowanych mieszkańców, którzy łączą się w celu lepszego zarządzania wspólnymi przestrzeniami i problemami.
Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej jest zależne od stanu prawnego całej nieruchomości, w której znajdują się mieszkania.
Wspólnota mieszkaniowa zostaje utworzona w budynku, który jest własnością gminy, dewelopera, osoby fizycznej, czy zakładu pracy, kiedy pierwszy lokal zostanie wyodrębniony i sprzedany. Odbywa to się w momencie podpisania aktu notarialnego mieszkania przez kupującego, który staje się członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Takim członkiem staje się też automatycznie każdy kolejny kupujący inne, wyodrębnione mieszkanie.
W budynku będącym własnością spółdzielni proces tworzenia wspólnoty jest trochę odmienny. Powstaje ona automatycznie z chwilą wyodrębnienia własności ostatniego mieszkania w danej nieruchomości. Wcześniej można utworzyć wspólnotę w drodze uchwały, podjętej większością właścicieli lokali.
Proces Formalizacji
Formalizacja wspólnoty wymaga stworzenia pewnych wewnętrznych uregulowań oraz przeprowadzenia zgromadzenia – zebrania mieszkańców w celu uzgodnienia zasad funkcjonowania.
W każdym przypadku tworzenia wspólnoty mieszkaniowej trzeba ją sformalizować. Jeśli wspólnota powstała z mocy prawa, to niezwłocznie należy wybrać jej zarząd, uzyskać numery NIP, REGON oraz założyć konto bankowe wspólnoty. Następnie zarząd i członkowie wspólnoty podejmują uchwały ustanawiające wewnętrzne uregulowania wspólnoty, m.in. odnośnie wysokości składek na zarządzanie nieruchomością wspólną, na fundusz remontowy, zasad wnoszenia opłat przez mieszkańców, regulaminu wspólnoty i innych, które mieszkańcy uznają za potrzebne.
Sformalizowanie wspólnoty przez właścicieli lokali w budynku należącym do spółdzielni odbywa się w inny, bardziej skomplikowany sposób. Konieczne jest:
- pozyskanie odpisu księgi wieczystej nieruchomości, gdyż zawiera on listę współwłaścicieli budynku potrzebną do ustalenia większości wymaganej do utworzenia wspólnoty mieszkaniowej,
- zwołanie zebrania właścicieli lokali w budynku,
- złożenie do spółdzielni wniosku o zebranie wspólnoty z dołączonymi załącznikami: uchwałą podjętą przez większość właścicieli lokali o powołaniu wspólnoty, uchwałą o wyborze zarządu nowej wspólnoty, uchwałą dotycząca zarządzania nieruchomością w okresie przejściowym oraz listą właścicieli lokali, którzy popierają utworzenie wspólnoty mieszkaniowej.
Jeśli na zebraniu proponowane właścicielom lokali w piśmie o zebraniu uchwały zostaną przyjęte, zarząd lub działający na jego zlecenie administrator nieruchomości podejmuje działania w celu uzyskania NIP, REGON, utworzenia rachunku bankowego wspólnoty, podpisuje umowy z firmami świadczącymi dotychczas usługi na rzecz spółdzielni. Zarząd nowej wspólnoty zwołuje zebranie członków wspólnoty, aby przyjąć wewnętrzne regulacje wspólnoty oraz ustalić wysokość zaliczek na utrzymanie części wspólnych budynku.
Prawa wspólnoty mieszkaniowej
Wspólnota nie ma osobowości prawnej, ale posiada zdolność prawną i może zaciągać zobowiązania, nabywać prawa, pozywać do sądu i być pozywana. Majątek wspólnoty należy w całości do właścicieli lokali będących członkami wspólnoty. Członkowie wspólnoty odpowiadają za zobowiązania wspólnoty do wysokości swoich udziałów we wspólnej nieruchomości wspólnoty.
Zalety i wady wspólnoty mieszkaniowej
Zalety wspólnoty: Wspólnota mieszkaniowa daje znacznie więcej niezależności mieszkańcom niż udział w spółdzielni mieszkaniowej. Przede wszystkim członkowie wspólnoty decydują o przeznaczeniu środków z tzw. funduszu remontowego. To pozwala zaplanować jakieś inwestycje, remonty na budynku wspólnoty. To, że właściciele lokali mieszkalnych mają mogą nadzorować koszty funkcjonowania budynku pozwala na wprowadzenie oszczędności i świadome dysponowanie środkami pieniężnymi. Wspólnota może wybrać firmę zarządzającą nieruchomością ale może również sama zarządzać nieruchomością poprzez wybór zarządu.
Po utworzeniu wspólnoty w budynku spółdzielczym, jej członkowie mają możliwość podejmowania większości decyzji, które do tej pory leżały w wyłącznej gestii zarządu spółdzielni.
Wady wspólnoty: samodzielne zarządzanie wspólnotą jest czasochłonne i trudne. Trzeba podejmować właściwe decyzje i prowadzić odpowiednią dokumentację, w związku z tym trzeba znać przepisy prawa i orientować się też w kwestiach budowlanych. Dlatego wspólnoty decydują się powierzyć zarząd wyspecjalizowanej firmie czy osobie z zewnątrz. Wadą wspólnoty może też być fakt, iż decyzje trzeba ustalać wspólnie. Wśród właścicieli lokali mieszkalnych mogą się trafić osoby trudne we współpracy.
Tworzenie i zarządzanie wspólnotą mieszkaniową może być skomplikowane, ale z odpowiednią pomocą można uniknąć trudności i błędów uniknąć trudności i cieszyć się zaletami funkcjonowania wspólnoty. Kancelaria oferuje wsparcie w zakresie merytorycznym, pomagając tworzyć i prowadzić dobrze zorganizowane wspólnoty. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o tym, jak możemy Tobie pomóc. Zapraszamy!